Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie florbalu

I když florbal vznikl původně v USA, je za kolébku tohoto sportu považováno Švédsko. Zde se v 70. letech 20. století začal, pod názvem innebandy hrát organizovaně a rychle si získal obrovskou popularitu. Další zemí, kde si hra brzo získala popularitu, bylo Finsko (pod názvem salibandy) a Švýcarsko (unihockey). S rozdílnými názvy se také mírně lišila pravidla, největší rozdíl byl ve švýcarské verzi, kde i brankář používal hokejku. Ke sjednocení pravidel došlo v roce 1986 v souvislosti se založením Mezinárodní florbalové federace.

Švédsko udává směr ve vývoji dnešního florbalu a má nejvíce registrovaných florbalistů na světě. Česká florbalová unie je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.

Zajímavostí je, že děrovaný míček nevynalezli Švédové, Finové ani Švýcaři, ale Američané, kteří používali plastový děrovaný míček ke trénování baseballu; tento míček byl původně přibližně dvakrát větší.$

celý článek o historii florbalu

[editovat] Švýcarský florbal

Ve Švýcarsku šli svou cestou. Hlavním rozdílem bylo to, že brankář měl hokejku, jako má brankář v hokeji. Ve Švýcarsku hrají „velký florbal“ (Grossfeld) pouze v nejvyšších soutěžích. V nižších soutěžích se hraje tzv. Kleinfeld – malý florbal, kde v poli hrají pouze 3 hráči (plus brankář). Kleinfeld hraje převážná většina florbalistů v nižších soutěžích. Švýcaři k tomuto rozdělení přistoupili asi také proto, že ve Švýcarsku není dostatek velkých hal (40x20 m).

[editovat] Současný světový florbal

Florbalový míček

I dnes už ve Švýcarsku brankáři hokejku nemají, protože existují mezinárodní pravidla florbalu stanovená Mezinárodní florbalovou federací IFF (International Floorball Federation). IFF vznikla v roce 1986, mezi zakládající země patřilo Švédsko, Finsko a Švýcarsko. V současnosti tvoří IFF přes 40 zemí, mezi které patří i Nigérie nebo Pákistán. Česko, respektive ČFbU, se stalo členem v roce 1993, kdy měla IFF osm členů.

[editovat] Mistroství světa ve florbale

Konalo se již sedm ročníků mistrovství světa, přičemž šestkrát vybojovalo vítězství Švédsko, ale při posledním mistroství v roce 2008 v České republice je sesadilo z trůnu Finsko. Obhajovat budou na své domácí půdě v roce 2010. Češi na své půdě ziskali čtvrté místo.

[editovat] Olympijské hry

Nyní se spekuluje o zařazeni do olympijských her, do kterých by se mohly zařadit v roce 2020. Podmínkou je, aby florbal měl minimálně 50 členských zemí v asociaci IFF. A navíc na každém kontinentu alespoň 5 zemí.

[editovat] Jak se hraje

Na hřišti 20×40 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Většinou se hraje na dva útoky, jeden střed a dva obránci. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3× 20 minut( tento limit platí u mužů a juniorů, u elevů, ml.žáků a st.žáků se časy liší ), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut ( pouze u mužů a juniorů ). Juniorky hrají třikrát 15 minut čistého času.

Hráči v poli mohou míček odehrát pouze hokejkou, zároveň však není přípustné hrát hokejkou nad úrovní kolen. Lze miček odkopnout nebo zpracovat i nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako dříve – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo výskok je zakázáný. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoli částí těla nebo chytat do rukou, pokud stojí ve vymezeném brankovišti. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, neboli "malou domů" a při výhozu míčku od golmana se míček musí dotknout své půlky hříště. Nyní se bude konat MS ve florbale v roce 2010 ve Finsku.

[editovat] Výstroj a výzbroj

  • Dělí se na výstroj brankáře a výstroj hráče v poli:
  • Atest florbalového vybavení: hole, brankářské masky, mantinely, míčky, branky
  • Florbalová hůl: délka 70-105cm (podle výšky hráče), tvrdost 21,5-42mm (21,5mm nejtvrdší, 42mm nejměkčí)
  • Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal
  • Chrániče: veškeré jsou zakázány (nevztahuje se na ortézy apod., ty ale nesmí ohrozit jakéhokoliv hráče)
  • Míčky: v různých barvách, v ČR povolen jen bílý a „vanilkový“
  • Doplňky: nátepníky, čelenky, vaky na hokejky, tašky atd.

[editovat] Profesionální florbal v ČR

Fortuna Extraliga, nejvyšší florbalová liga v ČR, má v současné době (sezona 2009/2010) 12. týmů:

Česká florbalová unie má v současnosti 367 registrovaných oddílů (stav k 30.6.2007)

Týmy z nižších lig:

[editovat] Amatérský florbal v ČR

Obdobou malého švýcarského florbalu jsou v České republice amatérské soutěže v jednotlivých regionech. Tyto soutěže jsou nezávislé na České florbalové unii a často mají upravená pravidla, nejčastěji je to menší hriště a nižší počet hráču v poli (většinou 3 nebo 4 hráči v poli a brankář).
Amatérský florbal má i své Mistrovství ČR amaterských hráčů, které je od roku 2007 součástí florbalového turnaje OpenGame.

Další ligou amatérského florbalu je Bohemia Liga Malého Florbalu, která se koná především kolem Plzně. web BLMF

[editovat] Externí odkazy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář